Je Kňažko hoden primátorského kresla?

Autor: Viktor Fudala | 23.10.2014 o 17:00 | (upravené 25.10.2014 o 21:47) Karma článku: 10,48 | Prečítané:  22036x

Je pravda, že v neúspešnom boji o prezidentské kreslo získal Milan Kňažko ohromnú podporu z Bratislavy, takmer 55 000 hlasov. No pri porovnaní s bratislavskými vysledkami Andreja Kisku (53 000 hlasov) a Radoslava Procházku (51 000 hlasov) to však veľké víťazstvo nie je. Voči Kňažkovi ako prezidentskému kandidátovi som mal málo výhrad a ak by som nebol v tom čase v zahraničí, tak by to bol jeden z kandidátov, nad ktorým by som pri voľbe rozmýšľal. Dnes je ale otázne, či ziskom tých 55 000 hlasov má Kňažko nárok na primátorské kreslo. Predsa Bratislavčania, ktorí ho volili, ho chceli za prezidenta a nie za primátora. Je neúspešný kandidát na hlavu štátu vhodným adeptom na ‘hlavu’ hlavného mesta?

Primátor nie je prezident

Stavať si kampaň na výhre v prezidentských voľbách v Bratislave nie je najšťastnejší spôsob, ako si nakloniť ľudí na svoju stranu. Milan Kňažko to však robí a dáva tak skryto najavo: Ak nie prezident, tak aspoň primátor. Prezidentská pozícia sa však od primátorskej líši v mnohých bodoch. Prezidentská funkcia je viac o reprezentácií štátu, zatiaľ čo primátor je hlavná pozícia v exekutíve mesta. Pozícia primátora hlavného mesta je dôležitejšia, a myslím si, že aj náročnejšia, pretože je nielen reprezentatívna, ale najmä náročne manažérska. Primátor by okrem toho mal zastávať záujmy nielen domácich Bratislavčanov, ale aj tých, ktorí do Bratislavy dochádzajú za prácou a zároveň prezentovať aj záujmy hlavného mesta ako hlavného mesta republiky.

Nulová komunálna politika

Politické skúsenosti Milana Kňažka sú veľmi bohaté. Účasť vo Verejnosti proti násiliu, minister zahraničia, poslanec Národnej rady a naposledy pred 12 rokmi minister kultúry, je v rámci politickej kariéry veľmi pestrý životopis. Čo však v tomto životopise chýba, je účasť v komunálnych štruktúrach. Komunálny politik by mal mať mnohoročné skúsenosti s mestskými projektmi, s prácou s ľuďmi a s riešením problémov rôznych komunít. Avšak kampaň Milana Kňažka sa neopiera o projekty, ktoré pre Bratislavu urobil – pretože žiadne neurobil. Komunálna politika je totiž trochu iný level ako štátna. V komunite treba byť aktívny, ak chcete aby vás volili. Kňažko však veľa skúsenosti z tejto oblasti politiky nemá. V poslednom čase síce chodí na rôzne podujatia, píše a sľubuje zmeny v Bratislave. Raz išiel do Prahy na magistrát trochu sa priučiť, no na skúsenosti v oblasti riadenia mesta to nestačí.

Podpora KDH

Kandidát na hocijakú pozíciu v štáte je buď nezávislý alebo za nejakú stranu. Deklarovať sa ako nezávislý kandidát, no pritom mať podporu politickej strany veľmi nezávislo nevyznieva. Podpora politickej strany dáva ľuďom najavo skadiaľ fúka vietor. Tak, ako je Milan Ftáčnik nezávislý s podporou Smeru, tak je Milan Kňažko ‘razantný’ kandidát (na bilbordoch má primátor) ‘bez politických vplyvov’ – len s podporou KDH. Ak Kňažko deklaruje, že je bez politckých vplyvov, prečo má potom podporu KDH? Podporu práve od tej strany, z ktorej pochádza bývalý primátor Andrej Ďurkovský, na ktorého veľa Bratislavčanov nespomína najlepšie – hlavne kvôli PKO a iným nevýhodným zmluvám, ktoré ako kostlivci vyliezajú ešte stále zo skríň. Je otázne, aký vplyv by malo KDH na Kňažka, ak by vyhral kreslo primátora a či by sa nezopakoval podobný scenár ako s Ďurkovským.

Záver

Kňažko sa snaží prezentovať ako kandidát, ktorý do Bratislavy prinesie novú politickú kultúru v duchu starých demokratických hodnôt, ako kandidát, ktorý bude riešiť problémy Bratislavčanov a ako Bratislavčan, ktorému záleží na Bratislave. To ale nie je nič svetaborné. Najväčšie mínus Milana Kňažka je absolútna neskúsenosť vo vedení mesta. Bratislavčania by to mali brať na vedomie. No podľa posledných prieskumov to vyzerá tak, že Kňažko možno bude prezidentovať z Primacialného paláca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne, ponuku predložili Číňania a skupina slovenských miliardárov.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.

KOMENTÁRE

Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť

Moderné demokracie sa premenia na vlády starých.

Už ste čítali?